Nebyl jsem na tom úplně posledním koncertě. Byl jsem na třetím od konce. Nejde o to, že to bylo krásné, že to bylo dojemné a že Spirituál kvintet zazpíval čistě a s nadšením. Nešel jsem se nechat dojmout. Šel jsem se rozloučit. Ale během koncertu to přišlo, průstřely do minulosti.

Je začátek osmdesátých let, komunisti vládnou pevnou rukou, nemůže se nic, a do Brna tu a tam přijede Spirituál kvintet. Nadechnout jsme se tam chodili, jinak to říct neumím. Černošské spirituály, o nesvobodě a o tom, jak je svoboda důležitá. O tom, že lépe být svobodný na poušti než mít v nesvobodě Egypta jídla dost. O tom, že čekáme, až se k nám právo vrátí. A že máme za svou pravdou stát, ať to stojí cokoli. Že svobodná zem existuje, a že nám tam někde daleko na obzoru mává. Metafora průzračná a všem v sále jasné, že se zpívá o současnosti.

Tak pateticky to zní dnes! Na tom koncertě v Lucerně jsem to nedal. Poprvé u té skladby od Víctora Jary, neslyšel jsem ji přes třicet let. Pak u té veršovánky, jak se před beránkem skrývá vlk, tak naivně to zní dnes. Dnes to není těžké zazpívat, dnes se nemusíte zodpovídat cenzorům, dnes vás nikdo nedusí. Spirituál kvintet nás táhl celá ta desetiletí, chodili jsme na ně už na základní škole a pak až do revoluce v osmdesátém devátém. Koncerty, ostrůvky svobody, nádechy nad hladinou, nevyslovené spojenectví.

Ten poslední koncert v Lucerně byl, jako když odchází starý muž. Udělal, co měl, udělal, co bylo třeba, v době, ve které žil, udělal to dobře, a…

1_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte