Kultura

Poslední odbočka na Rusko

Hrdinskýčin je čtvrtým Nabokovovým románem napsaným rusky v německém exilu, v českém překladu však vychází vůbec poprvé. A to rok po reedici autorových memoárů Promluv, paměti. Což má svou logiku – hrdinou knihy je mladý ruský exulant Martin Edelweiss, jehož osudy a zážitky se s těmi Nabokovovými v mnohém překrývají. Od studií v Cambridgi a bravurně popsaného fotbalového zápasu, v němž Nabokov/Edelweiss exceluje jako brankář, po dětský zážitek z nočního vlaku na francouzském venkově. Zatímco Nabokov si však svůj úděl a vyhnanství ulehčoval uměním, Edelweiss tuto možnost nemá a svou identitu doufá nalézt v radikálním, především však donkichotském činu – ilegálním přechodu hranic Sovětského svazu.

Požitek z četby ovšem nestojí primárně na odhalování faktoidů z autorova života. Stejně jako Promluv, paměti, je i Hrdinský čin především o vzpomínkách; o těch věčných návratech do království divů, za kterým se ovšem s každou návštěvou víc a víc stahuje opona zapomnění nebo zkreslení. Jednou z postav je „význačný učenec“ Archibald Moon přednášející v Cambridgi ruskou literaturu a historii: ten „tvrdil, že Rusko je ukončené a neopakovatelné – že se dá vzít do náručí jako překrásná amfora a vystavit pod sklem… ten hliněný hrnec, který se tam teď vypaluje, nemá s tou amforou nic společného“. Na začátku třicátých let minulého století mohl Nabokov ještě věřit, že Moonův názor je spíš zábavný než reálný; byl ostatně obklopen ruskou diasporou…

1_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte