07_dopis_foto Soňa Jarošová

Attiéké (vyslovujeme „ačeké“) je zdaleka nejtypičtější ivorijský pokrm z fermentovaného manioku. Dnes se hojně konzumuje v celé západní i střední Africe, ale původně pochází přímo odtud, z dnešního Abidžanu, od lidí žijících od nepaměti na březích laguny Ébrié v Guinejském zálivu. Vzezřením trochu připomíná kuskus, ale krupicovitá zrnka jsou světlejší, na omak lepí a hlavně zcela nezaměnitelně voní. Přísně vzato se jedná o přílohu, ale kolikrát slýchám, jak si místní v hospůdkách a pouličních stáncích objednávají: jedno attiéké. – A s čím? – S uzenou rybou a lilkovou omáčkou! – tedy přesně naopak. Narazíte na něj taky v běžné mluvě. Když vám třeba někdo „míchá do attiéké písek“, znamená to, že vám hází klacky pod nohy. Nebo v literatuře. To když Tierno Monénembo v samotném titulu svého krásného románu Un attiéké pour Elgass (Attiéké pro Elgasse) z roku 1993 vzdává hold slavnostní hostině, jejímž základem je – čtenář správně vytušil – attiéké a kolem které se postupně rozplétá děj.

Attiéké dostanete všude a lidé ho konzumují ráno, v poledne i večer. Prodává se v čirých igelitových pytlíčcích, které jsou vlivem procesu kvašení pěkně nafouklé. Jedna porce neboli „koule“ (boule) vyjde v přepočtu na 20 korun a navzdory nízké kalorické hodnotě (kolem 188 kcal / 100 g) zasytí více než vydatně. Jí se samozřejmě rukama. Uválené sousto namočíme v omáčce, buď ze zmíněných žlutých lilků (sauce claire), nebo z dužiny plodů palmy olejné (sauce graine

1_obalka_R41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte