Také máte pocit, že anglická slova a fráze se na nás valí ze všech stran a není před nimi úniku? I když žijeme v Česku, mluvíme s Čechy a sledujeme česká média, na anglicismy, tedy slova či věty převzaté z tohoto jazyka, lze narazit velmi často. Možná až příliš. Znamená to ale, že češtině hrozí postupný zánik, že ji angličtina nakonec doslova převálcuje?

Tak zlé to snad nebude. Vždyť i v minulosti se v různých obdobích dějin pokaždé objevil dominantní jazyk, tzv. lingua franca, vzpomeňme třeba na středověkou latinu, kterou postupně vystřídala španělština, francouzština a od 20. století angličtina – a tu možná časem v roli globálního jazyka nahradí čínština.

Vraťme se však zpátky do českých luhů a hájů. Jednou z nejrozšířenějších frází v současné češtině je „mějte pěkný den“ (have a nice day) – kam se podělo „přeju vám pěkný den“? Nebo „vezměte místo“ (také a seat) – „posaďte se“. Novinář už během „briefingu“ žhaví „laptop“ a píše článek, aby neprošvihl uzávěrku neboli „deadline“. „Teenageři“ o víkendu (což je mimochodem také anglicismus, ale již zdomácnělý) vyrážejí za nákupy „trendy“ oblečení do „shopping centra“, zatímco jejich rodiče zamíří spíš do „fitness centra“ nebo do „pubu“. A ten nový film s Ivanem Trojanem, to je „must see“.

Angličtina prostě dominuje všude – v ekonomické, technologické, politické i kulturní sféře. A ani v češtině nejsou anglicismy žádnou novinkou, pronikají do ní už déle než sto let. Hodně populární byly za…

I_obalka_R4
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R4
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte