16A_varianta_foto Kunst Museum Winterthur
Místo boží tváře rozeklané útesy a pokroucené větve. (Caspar David Friedrich, Křídové útesy na Rujáně, kolem let 1818-1819)

Láska je nerozum. Téměř vždy se vymyká racionálnímu vysvětlení, rozumem se nijak nezatěžuje, a kdyby to dělala, často by raději sama sebe včas zničila, než by svůj příběh nechala zajít k tragickým koncům, jež lze ostatně často předem spolehlivě domyslet. Láska má tisíce podob, od erotické tělesnosti přes srdce planoucí pro rodnou zemi až po náboženské vytržení, je ale vždy o to silnější, oč zarytěji mlčí rozum. A racionální rozum by se rozhodně odmlčet měl, nemá ostatně mnoho co říci, je povrchní, chladný a neplodný, vlastně trochu tupý. Cit, láska, touha po splynutí, hlubina, náhlé prozření, intenzivní prožitek emocí vznešených i drtivých – to je to, oč tu běží. Je to ne-rozum, je to však čisté, krásné a děsivě silné.

Zhruba tohle se podle nespočtu všemožných uměleckých děl, traktátů i pojednání honilo hlavou značnému počtu vzdělaných Evropanů v dlouhých desetiletích mezi zhruba polovinou 18. a polovinou 19. století. Část populace se tehdy začala chovat jaksi „divně“. Měšťané vyráželi do přírody a dlouze hleděli do dáli, na rozeklané štíty hor, pokroucené větve stromů či hrozivé bouřkové kumuly. Mladí muži četli rozjitřené romány a občas – neexistují statistiky, jak často – pak byli nalézáni s kulkou v hlavě a revolverem v ruce, s dopisem o nenaplněné touze k milované ženě ledabyle pohozeným na strohém psacím stole a potřísněném krví. Básníci táhli do válek za svobodu národů, jejichž jazykem neuměli promluvit ani slovo, umírali mladí a stávali se obdivovanými hvězdami.…

I_obalka_R4
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R4
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1859

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte