Ani jedna ze dvou velkých obav ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného se zatím nenaplnila. Ruským představitelům se ho nejenže nepodařilo zabít, i když o to nepochybně usilovali, ale ani ho nepřinutili zůstat v zahraničí a on se po vyléčení z otravy nervovým jedem novičok před týdnem vrátil v dobré kondici z Německa do Moskvy. Ještě na letišti byl ale zatčen. Kvůli ztrátě svobody se tak dostala ke slovu třetí z jeho obav, že skrze znemožněný přímý kontakt s voliči bude mít jen velmi omezené možnosti, jak ovlivňovat dění ve své zemi. Ani ta se však nakonec nemusí naplnit.

Soud s Navalným proběhl narychlo druhý den po příletu v improvizované soudní místnosti, Navalnyj byl poslán na třicet dní do vazby, kde má čekat na další soud. Ten by se měl zabývat tím, zda neporušil podmínky státního dohledu nařízeného mu v roce 2014, kdy byl odsouzen na tři a půl roku vězení podmíněně za údajnou zpronevěru.

Ruská justice klade nyní Navalnému za vinu, že se v předem stanovených pravidelných intervalech nehlásil probační službě v Moskvě, a zdá se, že žalobci jsou rozhodnuti nebrat v potaz vážné okolnosti, které mu v tom bránily: Navalnyj se totiž v daný čas léčil z otravy novičokem, jímž se ho loni v létě pokusila zavraždit ruská kontrarozvědka FSB. Proti opozičníkovi je otevřen také další případ: bude se řešit, zda nepomluvil stoupence prezidenta Vladimira Putina z řad veteránů, které měl nazvat úplatnými lokaji. On všechna obvinění odmítá jako vykonstruovaná.

Stejně mluví i…

I_obalka_R4
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R4
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte