64_serial tydne_Netflix
Dějiny nadávání

 

Seriál týdne

Nadprodukce společnosti Netflix může být občas frustrující. Ale leckdy dá nekonečný prostor této on-line videotéky, kde je možné nabízet v podstatě cokoli, vzniknout nečekaně šarmantním, drobným radostem. Jako když na sebe herec Nicolas Cage – ano, Nicolas Cage, o němž panuje podezření, že není vždy tak úplně při smyslech – vezme roli průvodce po historii vybraných sprostých anglických slov v šestidílné sérii Dějiny nadávání (History of Swear Words).

Už premisa je zábavná sama o sobě. Provedení ale předčí očekávání. Jakkoli je minimalistické – od scény po grafiku –, srší významy a hravostí. Cage v bezchybném obleku před hořícím krbem a s otevřeným glóbem plným drahých whisky po ruce hraje napůl sebe sama, respektive svoji personu lehce nepředvídatelného, excentrického chlápka, a napůl distingovaného akademika, který divákům vysvětluje genezi některých sprostých slov jako „fuck“, „bitch“ nebo „damn“. Zatímco etymologie slov je zajímavá a potěší milovníky anglického jazyka – stejně jako komentáře a výstupy oslovených komiků nebo jazykovědců zkoumajících sprostá slova –, hlavní hvězdnou atrakcí je Cage.

Tvůrci si vědomě hrají s jeho minulostí herce v akčních filmech i s jeho současnou ne příliš dobrou reputací výstředního chlápka, který dlužil miliony na daních, koupil si hrobku ve tvaru pyramidy a začal brát jednu horší roli než druhou. Hned v první epizodě kamera pomalu najíždí na hercovu kamennou tvář. Když se dostane do…

I_obalka_R4
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R4
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte