Kultura

Návrat krutých draků

Stručný popis nejslavnějšího románu amerického autora Michaela Swanwicka vzbuzuje klamný dojem, že se jedná o krmné čtivo založené na barvitých atrakcích. Hlavní hrdinkou je dívenka Jane Olšinka; lidský podvrženec, který svým elfím pánům otročí v továrně na mechanické draky. K jednomu takovému náhodou získá aktivační kódy a rozhodne se uprchnout. Její cesta za svobodou se ovšem čím dál víc komplikuje. I proto, že její drak je sice mechanický, ale pořád má duši, srdce a v něm nihilistickou nenávist ke všemu stvoření.

Dcera železného draka ovšem od začátku provokuje a podvrací čtenářská očekávání. Což je logické, protože Swanwick napsal kromě řady povídek a románů i několik pojednání o žánrové literatuře a postmodernismu. Jeho draci se proto vysmívají na přelomu osmdesátých a devadesátých let populárnímu konceptu věrných a důstojných přátel hrdinů a jsou opět především krutými monstry. Svět, do něhož je Jane proti své vůli vržena, zase vychází z pohádkové Férie. Její původně viktoriánské pojetí zmodernizovali už Tolkien v povídce Kovář z Velké Lesné nebo Susanna Clarke v Jonathanu Strangeovi a panu Norrellovi. Swanwick se ale vrací ke krutým elfům ze severských mýtů a navrch nechává Janin svět projít průmyslovou revolucí. V narážce na známý cynický výrok tak platí, že aby Férii zachránil a vdechl jí nový život, musel ji nejprve zničit.

Výsledkem je román plný šokujících detailů a překvapivých žánrových spojení. Na začátku Swanwick mixuje…

1_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte