Ondřej Janata - Growing Way, 25. března 2021
„Brzy se vše vysvětlí.“ (Ondřej Janata) • Autor: Jan Rasch

Byli mladí a ohromovali publikum svým snovým úspěchem. Mladí jsou dodnes, ale ohromují už něčím úplně jiným. Dva příběhy, které aktuálně plní domácí i americká média, se v mnohém liší, ale Čech Ondřej Janata a Američanka Elizabeth Holmes mají společnou mimořádnou schopnost přesvědčit lidi, aby jim svěřili svoje peníze. Hodně peněz. Janatovi věřili jako zázračně talentovanému investorovi, který znásobí úspory, Elizabeth Holmes jako vycházející hvězdě Silicon Valley, jež zařídí revoluci ve zdravotní péči. V obou případech platí presumpce neviny – Janata je zatím obviněn policií, u Holmes teprve začal soudní proces. I bez usvědčujícího rozsudku lze ovšem už dnes ukázat, co oba případy odhalily o světě velkých i malých investic, technologických startupů – a jednom překvapivém důsledku pandemie.

Příště víc prověřit

Magdaléna Hrabětová se tu nepříjemnou zprávu dozvěděla teprve minulou středu. Na víně s dlouholetým kamarádem se tato vysokoškolská studentka pochlubila, že letos začala investovat naspořené peníze a že kromě jiných svěřila 12 tisíc korun společnosti Growing Way Ondřeje Janaty. Kamaráda, který se pohybuje ve světě financí, však na rozdíl do ní neminuly zprávy o policejním vyšetřování, o němž jako první počátkem září informoval server Seznam Zprávy. Podle policie osmadvacetiletý rodák z Hradce Králové, který do té doby pečlivě budoval svůj obraz investiční hvězdy, jež vydělává velké peníze od střední školy, na burze vůbec neobchodoval, jak sliboval klientům,…

1_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1764

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte