Je to jako vystoupit ve staré malebné pohlednici. Kopce, kam se podíváš. Zelené louky, slunce, modrá obloha nad horami. Stanice Bytča. Stařičká budova nádraží je asi tři kilometry od centra malého slovenského městečka, a tak na mě s autem čeká mladý budoucí stavební inženýr a zaveze mě na festival Hviezdne noci. Festival není velký, ale má všechno co velké festivaly. Jen v jiném měřítku. Co má ale navíc, je odvážná, světově rozmáchnutá dramaturgie, promyšleně spojující hudbu, film, divadlo, literaturu i sociopolitické debaty.

Vystoupíme z auta a po mnoha letech, kdy jsme se neviděli, se zdravíme se spisovatelem Michalem Hvoreckým. Michal říká: „Tohle je hrozně důležitá věc, takový festival zrovna tady v Bytči.“ Nechápavě se na něj podívám. „Pak ti to vysvětlím,“ řekne Michal tajnosnubně a odběhne moderovat besedu s psychologem a sociologem o budoucnosti Slovenska v době postcovidové. Později mi Michal vysvětluje, že Bytča je nejhnědější město na Slovensku (kousek odtud visí na rodném domě Jozefa Tisa hrdá pamětní cedule) a festival, který tuhle hněď narušuje, je něčím ojedinělým. Musím s ním souhlasit, protože parta mladých lidí, kteří si ve zhruba jedenáctitisícovém městě založili nejdřív filmový klub a pak i před sedmi lety vlastní festival Hviezdne noci, je přesvědčená, že i na malých městech se může dělat velká kultura.

Synagoga sice přežila časy holokaustu, ale moderní dějiny možná nepřežije.

Tweetni to

Po literárním čtení, kde s Petrem…

1_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte