Kultura

Humor a pravda

Vrací se drsná a populární učitelka Olive Kitteridge

Komplikovaná postava, jejíž upřímnost občas jde proti normám. Učitelka v americkém maloměstě, která je někdy laskavá a jindy tyran. Je při těle a převážně nemožná manželka i matka. Excentrička, která má ostrý jazyk a není vždy milá, jak se u ženských postav stále předpokládá; naopak neváhá být škodolibá a hrubá, odpovídá-li to situaci. To je Olive Kitteridge, protagonistka stejnojmenné prózy od Elizabeth Strout. Za oceánem se poprvé objevila roku 2008 a autorce vynesla Pulitzervu cenu i ohromný úspěch. Stejně byla přijata čtyřdílná adaptace knihy na HBO.

Možná nezní popis hlavní hrdinky moc lákavě, funguje však spolehlivě. Na předloňské volné pokračování příběhu drsné, humorné, rozčilující i zranitelné ženy se těšily nejen čtenářky v knižních klubech s tím, že budou opět probírat vztahové problémy způsobem, kterým se často veřejně nemluví, ale i literární kritici a spisovatelé jako britská multikulturní hvězda Zadie Smith. Oba svazky, jež patří do inteligentního a zároveň lehce podvratného mainstreamu, nyní přináší nakladatelství Jota: Olive Kitteridgeovou v reedici a v premiéře navazující titul Olive Kitteridgeová je zpět.

Oživit normálnost

Strout patří k autorkám píšícím o tom, co důvěrně znají. Narodila se roku 1956 v bezvýznamném konci Maine, její rodiče-učitelé pocházejí z bílých anglosaských rodin žijících v Nové Anglii po generace. Sama dodnes dělí svůj čas mezi domovský stát a New York a jinak moc necestuje. Jen ráda odposlouchává…

1_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte