46_INTELEKTUALOVE_Dominik Butzmann
HITO STEYERL • Autor: Dominik Butzmann

Kongresy a workshopy snažící se komentovat současný společenský vývoj z pohledu současného výtvarného umění obvykle neslibují strhující podívanou. Natož aby se člověk poučil, nebo dokonce zasmál. Vystoupení německé umělkyně a teoretičky Hito Steyerl (55) však přesně taková jsou.

Když na jedné z berlínských přednášek pustila tato globální hvězda debat o digitálních technologiích známé vystoupení Susan Boyle ze soutěže Británie má talent, nebyla to náhoda. Steyerl se podobně jako skotské zpěvačce podařilo až kolem čtyřicítky vystoupit ze stínu zdánlivě atraktivnějších kolegů a kolegyň a zaujmout publikum i odborníky přirozeným talentem. Dnes je hlas Hito Steyerl slyšet nejen v uměleckém světě a stabilně se drží na pozici jedné z nejvýznamnějších intelektuálek této doby.

Bondáž sociálních sítí

Narodila se v Mnichově a díky japonským kořenům vystudovala filmovou školu nejen v rodném městě, ale i v Jokohamě. Doktorát v oboru filozofie umění získala na Vídeňské univerzitě a dlouho to nevypadalo, že by se její kariéra měla odvíjet i někde jinde než na čistě akademické a umělecké půdě. Při natáčení filmů chvíli asistovala režisérovi Wimu Wendersovi, pro vlastní tvorbu, v níž se soustředila na klasický dokument, však na přelomu osmdesátých a devadesátých let nebyla v Německu vhodná doba. Země se zrovna z rozděleného státu stávala znovu jedním celkem a trh s nezávislými produkcemi procházel dlouhodobou krizí.

Naším motorem není hledání…

1_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1829

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte