sebek

Ty taky sebereš každý… lejno! Slušnější varianta jednoho z oblíbených komentářů české shánčlivosti. Houby, borůvky, maliny, ostružiny, brusinky a bezinky. Přesně v tomto pořadí staví sestupně žebříček nejčastěji posbíraných lesních plodin v českých lesích. Jsme zjevně spíše sběrači než lovci. Dlouhodobý průměr říká, že z lesa ročně vynosíme téměř 40 tisíc tun pochutin. Předpokládám, že poslední dva roky budou opět hojné, protože do roku 2019 tuny spíše klesaly, zřejmě z důvodu sucha a tím i nižší úrody. Když se tuny přepočítají na koruny, vychází to na něco kolem neuvěřitelných 4,5 miliardy! Do lesa jde průměrný Čech za rok dvacetkrát a houby ve sběru dominují. Není nijak překvapivé, že se statistici zaměřují i na takhle zdánlivě bizarní komoditu. Kdo nesbírá houby, není Čech, takže se to sleduje v intencích národní ekonomiky a v korelaci na HDP. Není v tom ale jenom ekonomika. Je v tom zřejmě letité pragma a možná už jen povědomí, že houby jsou zdravé a mají preventivní účinek.

Maso chudých, tak se někdy houbám říkávalo a dodnes říká. Houby do jisté míry svou texturou maso připomínají. A pokud umíte opravdu dobrý houbový guláš, jistě si s radostí při konzumaci zahrajete hru sami se sebou na téma, bylo tohle hovězí, anebo noha od křemenáče? Konzumenti hub si zdraví spíše tuží už jen kvůli tomu, že houby obsahují až 90 procent vody. A o té je obecně známo, že se po ní příliš netloustne. Zbylou, často velmi skromnou část, kterou můžete pozorovat po nasušení, lze výhradně…

1_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Šebek

externí redaktor, na zdraví

sebek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 73

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte