Sophie_AMurderinWestCork_Image_01.png
Murder at the Cottage: The Search for Justice for Sophie

DĚLNÍCI KULTURY

Odehrávají se přesně v tom čase, kdy většina lidí spí. To mají písničky kapely Houpací koně společné. Obvykle zachycují cestu nočním městem, kdy sem tam do tmy září jedno rozsvícené okno a pár barů praská ve švech. Někdo zůstal se svými myšlenkami, ale někdo vyrazil ven, kde se může přihodit cokoli nečekaného – a právě o to jde. „To znám, nejdem spát. Co kdyby náhodou?“ zpíval Jiří Imlauf ve skladbě V noci už na albu Hotel Palace. Přesně ve třicátém roce existence této výjimečné kapely však přichází zpráva, že Houpací koně končí. Během srpna a září ještě dohrají koncerty v okleštěné sestavě a poté půjdou po třech dekádách dlouhých nocí spát.

Houpací koně jsou mimořádný úkaz zdejší alternativní scény. Kytarovka, která vydržela všechno – přestála vlny módních trendů i nezájmu, a navíc se dokázala s každým albem posouvat do nečekaných míst. Po těžkém začátku tisíciletí, kdy se málem vytratili a publikum o ně ztratilo zájem, se z nich v uplynulém desetiletí stali v dobrém slova smyslu respektovaní doyeni. Oslovili mladší generaci, koncertovali jako nikdy předtím. Chytli tvůrčí jiskru, pracovní nasazení a zkoušeli nové cesty. To vše bývá u kapel s tak dlouhou minulostí téměř raritní úkaz. Působili jako příkladný vzor, s velkým vkusem vytvářeli předobraz toho, čím vším může zdejší kapela být. A z Jiřího Imlaufa se stal mistrný textař, který uměl vystihnout industriální neutěšenost Ústí nad Labem ve spojení s tajemstvím a přísliby,…

1_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte