Záběry a vyprávění o událostech, jež se předminulý týden odehrávaly v prostorách amerického Kongresu, dávají dramatičtější obraz, než se původně myslelo. Zdá se dokonce, že část republikánských kongresmanů s rabující lůzou nenápadně spolupracovala, když ta bloudila budovou s připravenými pouty a snažila se najít hlavní terče nenávisti Donalda Trumpa. „Pověste Mikea Pence!“ skandují „vlastenci“ na jednom z videozáznamů. Viceprezident se i s rodinou mezitím hodiny skrýval v suterénu budovy, kterou přes rady své ochranky odmítl opustit.

Mikeu Penceovi liberální Amerika donedávna nemohla přijít na jméno. The New York Times napsaly, že jediným rozumným důvodem, proč neodvolat Trumpa, je vidina tohoto skalního konzervativce v Oválné pracovně. Pence je mimo jiné stoupencem ozdravných terapií pro „nemužné“ muže. Když jeho dcera a manželka společně vydaly dětskou knížku o životě králíčka Marlona Bunda v Bílém domě, nešetřili viceprezidentovi odpůrci námahou s výrobou její parodie, v níž dupe Bundo po Bílém domě s jiným králičím elegánem. Té lásky mezi ideologickými odpůrci!

Pence byl ale především považován za kluzkého oportunistu, který se spolčil s ďáblem Trumpem a čtyři roky mu s kamennou tváří pomáhal vládnout. Až do chvíle, než ho poražený prezident začal veřejně nutit, aby navzdory ústavním zvyklostem zastavil schvalování výsledků voleb. Pence nadřadil ústavu nad šéfa a odmítl. Trump mu údajně s křikem vysvětlil, že může vstoupit do dějin jako hrdina, nebo jako s**č.…

I_obalka_R3
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R3
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1676

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte