Žádný jazyk se v moderním světě nevyvíjí nezávisle na jiných jazycích, každý se naopak nechá inspirovat a čerpá slova odjinud. Ani čeština není výjimkou. A tak v ní najdeme spoustu slov původem nejen z evropských jazyků, jako je angličtina, němčina či francouzština, ale sem tam i z těch exotických, například z inuitštiny, odkud k nám doputoval třeba „kajak“ nebo „iglú“.

Slovní zásoba češtiny tak není statická, neustále se rozšiřuje a nasává slova z jiných jazyků, v posledních desetiletích především z angličtiny, která se zdá být všudypřítomná. Některé výrazy se v češtině zabydlí natolik, že vznikne jejich počeštěná verze (hokej, kapučíno, ofsajd atd.), jiná si udrží svou původní podobu (interview, software, pizza apod.).

Při přejímání slov z cizích jazyků je důležité vědět, ze kterého konkrétního pojmu v originále pochází. Někdy totiž nastupuje lidová etymologie, jež si původ slova vykládá mylně, na základě jen formální či významové podobnosti. Typickými příklady jsou slovesa „antedatovat“ a „protežovat“.

„Antedatovat“ znamená opatřit listinu, dopis a podobně dřívějším datem, než odpovídá skutečnosti, tedy je „předdatovat“, například „antedatovat fakturu či smlouvu“, „někdo antedatoval důkazní materiály obsažené ve spisu“. Výraz vznikl spojením latinské předpony „ante“ (s významem „před“) a slovesa „datovat“. V praxi se ale mnohdy lze setkat s tvarem „antidatovat“, který však obsahuje řeckou předponu „anti“, tedy „proti“, a je tak zcela chybný. Tady se lidový…

1_obalka_R28
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte