Vyšetřování lednového napadení amerického Kapitolu, gigantický úkol v dlouhé historii FBI, zatím přináší jeden pozoruhodný paradox. Materiálu je dost, ale nikdo neví, jak s ním účinně naložit. Jde o monstrózní akci, s níž lze poměřovat pouze prošetřování teroristických útoků z 9. září 2001. Policie pátrající po výtržnících sesbírala neuvěřitelných 200 tisíc „tipů“ od manželů, sousedů, bývalých partnerů a dalších známých či příbuzných lidí, kteří se útoků účastnili nebo si to jejich blízcí mysleli. K dispozici je více než 15 tisíc hodin videa z kamer uvnitř Kongresu, kamer policistů, ale i záznamů, které byly pověšeny na Facebooku a jiných sociálních sítích.

Předpoklad, že díky obrovskému množství důkazního materiálu čeká americké vyšetřovatele snadná a rychlá práce, ani zdaleka neplatí. Okolnosti útoku jsou tak výjimečné a tak bezprecedentní, že americký právní systém na ně reaguje, mírně řečeno, těžkopádně.

Vyšetřovatelé zatím obvinili kolem 450 lidí a očekávají, že číslo by se mohlo vyšplhat až k pěti stovkám. Skupina je velmi různorodá: mezi obviněnými se nachází řidič dodávky, realitní magnát z Brooklynu nebo student designu. Většina obviněných se americkým Kongresem „jen“ procházela, fotila se nebo třeba pózovala na stole předsedkyně sněmovny, jako to udělal známý radikál Richard Barnett. Jiní ale čelí obviněním z násilí proti policistům, další pak z podezření, že celou věc zorganizovali.

Deník The New York Times v podcastu The Daily připomíná, že zástupci…

1_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Barbora Chaloupková

redaktorka, fokus

chalupova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte