V roce 2017 spustil bývalý bankéř společnosti Goldman Sachs seznamovací aplikaci s názvem Hater, která měla lidi propojovat na základě jejich sdílených averzí. Neměla však dlouhého trvání.

To nevěstí nic dobrého pro koalici, která chce sestavit novou izraelskou vládu, neboť se zdá, že ji spojuje jen společná nenávist k současnému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi. Je to zajisté nejpodivnější koalice v moderních politických dějinách, skládající se ze stran napravo od Netanjahua, středu, levice, a poprvé dokonce také ze strany zastupující izraelské Araby. Může se taková nesourodá parta udržet pohromadě?

Vlastně to možné je. Partaje ve skutečnosti svedl dohromady nejen osobní odpor k Netanjahuovi. Zdá se, že byly upřímně znepokojeny jeho zneužíváním moci a degradací izraelské demokracie pod jeho dohledem. Nezapomeňme, že Netanjahu je obžalován ze tří případů korupce, které stíhá jím osobně vybraný generální prokurátor. Izraelská pravice, která byla dlouho premiérovým spojencem, se s ním rozešla, protože se obávala toho, kam izraelskou demokracii dál povede.

To však neznamená, že se nová vláda také odkloní od většiny jeho politických záměrů. Levice je totiž v koalici slabá, a naopak poslední volby obecně dále posílily krajní pravici. Náboženští fundamentalisté a osadníci jsou dnes v Knesetu zastoupeni silněji než kdykoli předtím.

Můžeme tu pozorovat paralelu s americkými volbami v roce 2020. Ty byly sice symbolem odmítnutí Donalda Trumpa – většina prezidentů bývá…

1_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte