Fotoreportér agentury ČTK Roman Vondrouš loni 11. října postavil svůj aparát na dno Velkého Taxisova příkopu. Když přes něj během Velké pardubické skočil hnědák Sottovento nesoucí na hřbetě žokeje Jana Kratochvíla, Vondrouš dálkovým odpálením zmáčkl spoušť. Nemohl tušit, co se během skoku stane, natož po něm. Na výsledné fotce je vidět, jak kůň nešťastně dopadá na hranu příkopu, levá noha se mu už boří do země a je zřejmé, že ji následující vteřinu bude následovat krk a hrudník, které do tvrdé překážky narazí plnou vahou.

Na fotce už není vidět, jaká fatální zranění onen skok Sottoventovi způsobil. Ani to, že musel být na místě utracen. Vondroušův snímek, který tehdy obletěl republiku, však pořadatelé dostihu minulý týden prohlásili za neetický a jeho autora odmítli akreditovat na letošní závod. Je to naprosto nemístná reakce.

Inspirace Hradem

Roman Vondrouš není dostihový nováček. Za fotky koní dostal jednu z cen World Press Photo, Velkou pardubickou loni fotil už poosmnácté – a když se po závodě vyjadřoval ke svému dechberoucímu záběru, trefně popsal, že tahle stee-
plechase je plná „nádherných vrcholných sportovních momentů, tak někdy i těch bohužel mnohem méně šťastných“. Jak by také ne, když se na taxisu během 130 ročníků závodu zabilo už skoro 30 koní. Jedním z důvodů, proč se stalo klání na východě Čech celosvětově tak populárním, je právě jeho osudovost: vítěz bere vše, poraženého si občas bere smrt.

Z hlediska novináře tedy není neetické dostih…

1_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte