O víkendu vrcholoví sportovci kolektivně bojkotovali sociální sítě. Nápad vznikl v prostředí Premier League, k anglickým fotbalovým klubům se postupně přidaly skotské týmy, následovali je britští ragbisté a kriketisté, vlna se rozšířila i do jiných zemí a strhla s sebou světový tenis či závody F1. Všichni zapojení čtyři dny nepřidávali žádné příspěvky na sociální sítě, aby tak protestovali proti enormně rostoucímu „on-line násilí, šikaně a diskriminaci“.

Protest přišel ve chvíli, kdy se platformy vzniklé původně pro snazší komunikaci a globální propojování lidí stávají bitevním polem pro nekonečné kulturní války, které všechny strany konfliktů vyčerpávají o to rychleji, že se od minulého jara kvůli pandemii přesunula víceméně veškerá komunikace do on-line prostoru. Ve sportu je to vidět víc než kde jinde. Jak se ze stadionů nuceně vytratili fanoušci, zmizela z nich i tradiční média a dále se zrychlil trend, že sportovci ke kontaktu se svými příznivci i odpůrci primárně využívají své soukromé komunikační kanály v čele s Instagramem, Twitterem a Facebookem.

Pro hvězdy a jejich týmy to má velkou výhodu. Když v roce 2012 ukončil dvojnásobný mistr světa silničních motocyklů Casey Stoner v pouhých sedmadvaceti letech kariéru, jako hlavní důvod uvedl mediální tlak, kvůli němuž prý neměl dost síly na samotné závodění. Nyní mohou sportovci publiku sdělovat jen to, co se jim chce. Místo zvídavých novinářů s nepříjemnými otázkami na aktuální výkonnost či chystaný přestup do…

1_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1827

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte