Flamingos at Lake Salt
Ideální podávat s marihuanou. (Plameňáci nad tureckým jezerem Tuz) • Autor: Anadolu Agency via Getty Images

Je právě pozdní odpoledne, nacházíme se v pozdní fázi pandemie a já ležím v posteli a dívám se na nový dokumentární film. Přiznávám, že jsem si maličko potáhla z jointu trávy. Film se jmenuje Dokonalá planeta (A Perfect Planet) a vypravěčem je sir David Attenborough.

Hledím na rudé oko plameňáka, jeho maličkou panenku obtéká vlhká plocha bělma podobajícího se roztavenému kovu. A teď už se dívám na obrovskou kolonii těchto vznešených ptáků z letícího dronu, jde o klasický rozmáchlý záběr z nadhledu, kterému můj bratr říká „boží perspektiva“. Atmosféru obrazů dotváří smyčcový orchestr, jenž korálově růžové plameňáky podbarvuje nadpozemskou melodií v e moll.

39D_Alex Board_BBC
V chrámu přírody. (David Attenborough) • Autor: Alex Board/BBCAmerica

Přírodopisné dokumentární filmy nebyly nikdy tak populární jako právě nyní. Částečně je to dáno touhou uniknout z těžkých časů a částečně možná také tím, že na většině území Spojených států byla legalizována marihuana. Takové kombinaci je obtížné odolat a moje zkušenost s Dokonalou planetou to jenom potvrzuje. Rozjetá mysl udrží pozornost právě zhruba po dobu trvání jednotlivých segmentů, ve kterých Attenboroughův moudrý, konejšivý hlas vypráví jednoduché příběhy ze života zvířat. Ve stejnou chvíli si vychutnáváte rozmáchlé pohledy do liduprázdné krajiny kombinované s detailními záběry hutných barev a struktur světa zvířat a rostlin. Ty v mé vybuzené hlavě explodují jako ohňostroj. Výsledek budí úžas a zároveň uklidňuje. A na…

1_obalka_R18
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R18
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte