Dvě slova, která jsou velmi podobná, mají však zcela odlišný význam. Jejich záměna se v písemných i mluvených projevech objevuje relativně často, ba najdou se i ti, kteří si myslí, že jde o synonyma. To se ale pletou. Řeč je o pojmech „status“ a „statut“.

Výraz „status“ pochází z latiny (status – postavení) a označuje stav osob a věcí, pozici člověka v určitém období, například „status studenta“. Vyjadřuje právní postavení osoby, organizace nebo územního celku: „status uprchlíka“, „status pozorovatele“, „status městyse“. Může jít rovněž o určité uspořádání věcí, třeba „poválečný status Evropy“. V sociologii existuje pojem „sociální status“, který vypovídá o postavení jednotlivce uvnitř společenského systému. V lékařství je to protokol o stavu pacienta. Na sociálních sítích se to statusy jen hemží.

Pak je tu latinský termín „status quo“, s nímž se lze setkat v publicistice, odborných textech a především v diplomacii a znamená „dosavadní stav“.

Z jiného soudku je ale slovo „statut“ (z latinského statutum – ustanovení), které označuje stanovy, tedy soubor pravidel a předpisů pro zřízení a jednání institucí nebo firem, například „statut politické strany“, „statut fondu“, „statut Rady vlády pro informační společnost“.

Rozdíly jsou také ve skloňování obou pojmů, ačkoli se oba skloňují podle vzoru hrad. „Status“ – bez statusu, ke statusu, status, o statusu, se statusem (tedy nikoli bez statutu apod.). Výjimkou je termín „status quo“, kde se koncové „s“ vypouští,…

1_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte