34_vakcina_jaros
Nejlepší volba, ze začátku. (Balení vakcíny AZ) • Autor: Milan Jaroš

Když vše dobře půjde, pošle britsko-švédské farmaceutické konsorcium AstraZeneca do konce března Evropské unii čtyřicet milionů dávek své vakcíny. Může se to zdát jako vysoké číslo, ale není to ani polovina předem dohodnutého množství. U dodávky, se kterou Unie počítala na rozjezd své psychologicky zásadní očkovací kampaně, to je logicky velký problém. A minulý týden to nebyl ten největší zádrhel. Víc než deset unijních států – mezi nimi Německo, Itálie, Španělsko a Francie – přestalo touto vakcínou očkovat kvůli obavám z nebezpečných krevních sraženin, z jejichž tvorby výrobek firmy AstraZeneca (AZ) předběžně podezřívají. Ty koncem týdne rozptýlila Evropská léková agentura a vakcínou se zase očkuje všude, kde je k dispozici.

Slyšeli jste to?

Rozhodnutí evropských politiků pozastavit očkování vakcínou AZ kritizovala pochopitelně jak samotná firma, tak i většina odborníků a lékařů. Je fakt, že případy fatálních krevních sraženin a mozkových příhod několik lidí po vakcinaci postihlo. V každé zemi šlo nanejvýš o jednotky případů (na pozadí desítek či stovek tisíců očkovaných lidí) a nevybočují z dlouhodobých lékařských statistik. Podle dosavadních znalostí je pravděpodobné, že dotyční měli jednoduše řečeno smůlu kvůli souběhu nejrůznějších komplikací. A firma AZ měla smůlu, že je postihly bezprostředně po očkování její vakcínou.

Všechny vlády, které pozastavily používání AZ, mluvily o „předběžné opatrnosti“. Světová zdravotnická organizace (WHO) i Evropská léková…

1_obalka_R12
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte