Na mapě všechno dává jasný smysl. A to i pro Čechy – kdyby plánovaná dálnice už stála, měli by novou cestu k Jadranu. Na pobřeží Černé Hory, které je v mnohém zajímavější než to chorvatské, by šlo autem dojet přes Srbsko za noc. Jako dnes do Splitu. První úsek nové autostrády napříč Černou Horou už měl stát loni.

Jenže kvůli průtahům nejspíš nebude ani letos – a i kdyby, jde jen o prvních 40 kilometrů v horách ve vnitrozemí. Po sedmi letech od schválení stavba přináší malé balkánské zemi víc škody než užitku a její nová vláda teď hledá způsob, jak ze šlamastyky vybruslit.

Vicepremiér Dritan Abazović minulý týden vznesl na slyšení před výborem Evropského parlamentu žádost, aby Unie pomohla jeho zemi se splácením a „ukončila čínský vliv“. Dálnici totiž staví a financují čínské státní firmy. Na ně padla volba v roce 2014 po tři roky trvajících marných jednáních o půjčce z fondů EU. Ta nevyšla kvůli ekonomice (při dnešním provozu se investice těžko kdy vrátí), svou roli ale hrál i špatný geopolitický odhad. Dálnice je pro mnohé v Černé Hoře věcí národní cti, a když pro ni neměla pochopení Unie, Čína ráda zaskočila.

Čína má v zástavě kus jejího území, pokud Černá Hora nebude splácet.

Tweetni to

Čína nabídla na začátku odklad splátek, první platba připadá na letošní rok. Jenže do toho už tak předluženou Černou Horu tvrdě zasáhl koronavirus. V úmrtnostních tabulkách patří k nejhorším zemím na světě a její ekonomika je těžce v útlumu kvůli…

1_obalka_R12
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1014

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte