9-kom
Petr Žantovský • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Ta otázka zní sugestivně, vzhledem k událostem je ale namístě: Mají se děti ve škole učit o zásadní proměně světa, která všem bez výjimky zasahuje do jejich života? Ještě než padne odpověď, nastiňme si rozsah zmíněné proměny. Když se na začátku devadesátých let zbavovaly školy komunistických osnov a tvořily se nové, vypadalo šíření politických a společenských zpráv výrazně jinak než dnes. Jejich konzumenti v psané podobě museli zajít do obchodu, koupit si noviny vyrobené týmy lidí, kteří se snažili napodobovat západní standardy nezávislé žurnalistiky, jakkoli někdy v pokřivené či bulvární podobě. Jinou možností byly kanály státní televize nebo rozhlasové stanice. Pokud se novináři rozhodli o nějakých událostech nereferovat, na veřejnost se nedostaly.

Dnes má kdekdo přístup ke zprávám zdarma a nemusí pro ně nikam chodit – stačí sáhnout do kapsy pro chytrý telefon. Zpravodajskou nabídku vytváří pestrá škála lidí s nejrůznějšími motivacemi. Někteří naplňují veřejný zájem informovat, jiní vyrábějí promyšlené lži nebo polopravdy, které mají vyvolat emoce. Cílem je zmást čtenáře, manipulovat s nimi, přihrát je do náruče zájmových skupin. Mnozí pisatelé zpráv jsou anonymní a usilovně se skrývají i osoby, které nové zpravodajské platformy vytvořily a řídí. Přitom zkušenosti dokazují, že takto proměněná zpravodajská média využívají ke svému prospěchu lidé s mocenskými a ekonomickými zájmy, na něž nepřipravená veřejnost doplácí ztrátou peněz či práv, a proto je v jejím zájmu…

I_obalka_09
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2454

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte