9-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Zatímco ve společnosti se nezištné skutky pomoci bližním odpradávna těší vysoké úctě, vědecká obec to s nimi má složitější. Fenomén altruismu, definovaný jako konání ku prospěchu druhých bez nároku na ten vlastní, představuje z evolučního hlediska člověka těžko pochopitelnou záhadu. Sociální psychologové se dodnes neshodnou ani na tom, zda něco jako skutečná „nezištnost“ vůbec existuje.

Výzkumy z posledních let ovšem ukazují, že altruistické chování nevychází z nějakých vyšších etických úvah, ale spíše určitého nastavení mozku, za nějž z velké části zodpovídá výchova. A čerstvě publikovaná studie výzkumníků z Univerzity ve Washingtonu dokládá, že mimořádných výkonů pro druhé jsou schopná už devatenáctiměsíční batolata.

Maskované sobectví

Altruismus projevovaný neznámým cizincům je skutečně specialita druhu homo sapiens – ani naši nejbližší příbuzní z řad lidoopů se s přespolními o jídlo zpravidla nedělí. Ostatně z hlediska evoluce takové plýtvání zdroji ku prospěchu konkurentů z jiné genetické linie ani moc nedává smysl, a právě proto tenhle fenomén vědcům tolik vrtá v hlavě.

Mnohé teorie se rovnou domnívají, že altruismus je ve skutečnosti jen chytře převlečeným sobectvím. Dárce, který hodí žebrákovi do klobouku pár drobných nebo pomůže starší dámě s taškami do schodů, podle nich buď jedná s povědomým očekáváním, že se mu štědrost jednou vrátí, nebo jej vede snaha udělat dobře sám sobě, tedy zklidnit rozrušení způsobené pohledem na cizí nepohodu.

Jiní…

I_obalka_09
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1560

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte