Vidina Bernieho Sanderse jako demokratického kandidáta vyděsila spoustu lidí, kteří se obávají, že se voliče nepodaří přesvědčit o jeho demokratickém socialismu a výsledkem bude druhé funkční období Donalda Trumpa. Možná je to pravda, je to však zároveň pohled omezený pouze na Sandersovy šance. Určitě nejdůležitější otázkou ale není, zda je jeho program populární, nýbrž zda je to dobrý program. Je čas začít se ptát, jak by Amerika vypadala, kdyby byl Sanders prezidentem.

Podívejme se na téma, které on sám označuje za „největší výzvu“, jíž Amerika čelí, a za „globální krizi“ – na klimatickou změnu. Sanders chce Spojené státy zavázat k tomu, aby do roku 2030 používaly v dopravě a výrobě elektřiny 100 procent energie z obnovitelných zdrojů a k úplné dekarbonizaci americké ekonomiky do roku 2050. To jsou chvályhodné a náročné cíle. Otázkou je, jak jich může Amerika dosáhnout.

Skutečná změna

Za vlády Baracka Obamy omezily Spojené státy emise více než kterákoli jiná země. Dosáhly toho mnoha způsoby, nejdůležitějším ale bylo frakování.

Emise skleníkových plynů se ve Spojených státech v letech 2005–2016 snížily o 15 procent. Podle uznávaného webu Carbon Brief byl nejdůležitější příčinou přechod od uhelných elektráren k plynovým, na zmíněném poklesu se podílel 33 procenty. Pro srovnání, díky rozšíření solární energie se dosáhlo poklesu o tři procenta. (Zemní plyn obsahuje mnohem méně skleníkových plynů než uhlí. Obsahuje i mnohem méně dalších škodlivých částic a…

I_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte