Když zvítězí někdo jako Donald Trump, Boris Johnson nebo polská Strana právo a spravedlnost, hned se novináři i poražení politici běží ptát prostého lidu, jak mohl někoho takového volit. Speciálně ti američtí se několik let vydávali na venkov či do industriálních pustin ve snaze pochopit logiku tamních obyvatel a vymyslet, co jim příště nabídnout, aby hlasovali pro věci, které dávají racionálnímu uvažování standardního vysokoškolského absolventa z liberálního velkoměsta smysl.

Podle amerického evolučního antropologa ruského původu Petera Turchina ovšem uražení liberálové pátrají na špatném místě. Původce jejich trápení je mnohem blíže, má podobu lidí hodně podobných jim samým, vzdělaných a ambiciózních, ovšem neúspěšných. Relativně, samozřejmě, v tom smyslu, že to nedosáhli na žebříčku společenského uznání tak vysoko, jak si původně a možná oprávněně představovali. Současná populistická krize napříč Západem je v tomhle pohledu vlastně zradou B-týmu společenských elit, těch, kteří zůstali těsně pod vrcholem. Turchin tvrdí, že se fenomén opakuje v dějinách periodicky, že ve vývoji států čas od času nastává okamžik, kdy řady elit jsou tak široké, že jejich příslušníci nenacházejí uplatnění a uspokojení. Na dnešním západě je příčinou nežádoucího stavu rozšířený přístup ke vzdělání, jinde mohou být důvody jiné, výsledkem je ale vždy společenské zemětřesení. Třeba Francouzská revoluce.

Turchin se ve své metodologii pokouší zavést matematiku do výkladu dějin, což v tomto…

I_obalka_R51-OPRAVA
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R51-OPRAVA
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1855

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte