Před pár týdny několik anglických vědců publikovalo poněkud ohromující studii. V řekách měřili dva insekticidy, které se na farmách striktně nesmějí používat. A nastojte, našli je. Skoro v každém z tisíců vzorků.

Fipronil a imidacloprid patří mezi takzvané systemické látky: umí proniknout skrz naskrz rostlinou do kořenů, listů a květů, takže se stává pro škůdce kompletně jedovatou. Hubí ale také včely a další užitečný hmyz. Proto je evropské státy společně zakázaly. Přesto v řekách dál jsou. Dávky běžně překračovaly hranici, za níž u bezobratlých živočichů nastává akutní otrava. Často i několikanásobně.

Kde se ve vodě vzaly? Skoro určitě z psích kapek či obojků proti blechám. V nich jsou pořád legální – běžně se prodávají také v Česku. Nejvyšší koncentrace naměřili u výpustí z městských čističek, takže hlavní příčinou bude mytí pejsků doma ve vaně. Obojek pro středně velkého hafana obsahuje dávku, jaká by stačila k zahubení 60 milionů včel. Účinek prokapává řetězcem vodního života. Chemikálie vybíjejí drobnou havěť, tudíž v řekách ubývá potravy pro ryby či ptáky.

Což před pejskaři otevírá nové a netriviální dilema. Náš vztah k domácím tvorům se proměňuje. Psi se přesouvají ze dvorků na gauče. Přestali dostávat zbytky od večeře; nakupujeme pro ně bezvadné menu z ingrediencí, jaké bychom neváhali pořídit ani sobě. Do občanského zákoníku jsme si napsali, že zvíře není věc. Psiska už nejsou jenom běhajícím alarmem, příručním přítelem nebo doručitelem zastřelených…

I_obalka_R51-OPRAVA
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R51-OPRAVA
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte