To, zda vláda podpoří největší státní zakázku v historii Česka, je stále nejisté. O stavbě dalšího jaderného bloku v Dukovanech minulý týden jednal Stálý výbor pro výstavbu nových jaderných zdrojů, v němž jsou zástupci všech politických stran včetně premiéra. Členové se dohodli na jediné věci, že nemají výhrady proti jádru. Rozhodnutí, zda se pustit do stavby Dukovan a za jakých podmínek, výbor nechal na předsedech sněmovních stran, kteří by se kvůli tomu měli sejít do konce ledna. Plán stavby se tedy hned na počátku zadrhává.

Soutěž o stavbu bude jen pro zvané. Předsedové stran budou rozhodovat, nakolik je z geopolitického hlediska rizikové pustit do soutěže ruské a čínské firmy. V téhle věci se zdá už rozhodnuto: většina stran je proti tomu, aby zakázku dostali Rusové nebo Číňané. Debatovat se bude ale o tom, zda mohou jít firmy z těchto zemí do soutěže jako subdodavatelé vítězů. Na tomhle musí být podle členů výboru široká politická dohoda.

Spor se vede také o financování zakázky. Vláda se už zavázala, že společnosti ČEZ, která bude blok stavět a provozovat, bude velmi výhodně ručit za úvěry a přidá k dobru výkup elektřiny z budoucího bloku za předem stanovenou cenu. Jinak by se stavba bloku z finančního hlediska ČEZ nevyplatila. Způsob financování musí schválit parlament, ale je zde spor o to, zda do zákona, kterým to udělá, stanovit nejvyšší možnou cenu, za niž bude stát v budoucnu elektřinu vykupovat. Reálně hrozí, že stát bude doplácet, což bude problém pro…

I_obalka_R51-OPRAVA
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R51-OPRAVA
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte