Auguste Deter (1850 1906) German woman notable for being the first person to be diagnosed with…
Auguste Deter, pacientka Aloise Alzheimera. V jejím mozku lékař v roce 1906 poprvé nalezl známky toho, že demence může mít biologickou příčinu.

Možná nejhorší selhání v historii medicíny. Tak někteří nazývají skutečnost, že se ani po desetiletích výzkumu nepodařilo vyvinout žádný účinný lék proti Alzheimerově nemoci. A události posledních týdnů naznačují, že příběh ve stejném duchu pokračuje: nezávislá poradní komise v listopadu nedoporučila americkému Úřadu pro potraviny a léčiva (FDA) schválit slibný preparát Aducanumab, poslední naději na průlom. Cesta, která měla vést k cíli, se tak po dvaceti letech prošlapávání může definitivně ukázat jako slepá. Výzkumníci možná až příliš tvrdohlavě lpěli na představě, co nemoc způsobuje – a patrně se mýlili.

Počet lidí s demencí mezitím v posledních třiceti letech celosvětově vzrostl více než dvakrát, na současných asi 50 milionů, a dál šplhá vzhůru. Ročně na demenci umírá téměř 2,5 milionu lidí, přičemž Alzheimerova nemoc se na tom podílí rozhodujícím způsobem – může za asi 60–70 procent případů demence. Celosvětově alzheimerem trpí každý třetí senior starší osmdesáti let. A nemocným můžeme nabídnout pouze léky, které dovedou zlepšit fungování postiženého mozku, třeba komunikaci mezi nervovými buňkami, příčinu však neřeší. Před několika lety se ale pohled na možnou příčinu choroby radikálně proměnil – a může se ukázat, že tato nová cesta už k cíli povede.

Jako sněhová koule

Někteří lidé dokážou v osmdesáti napsat román, jiní bohužel ztratí schopnost sestavit jednoduchou větu, rozpoznávat tváře blízkých nebo zachovávat hygienické návyky. Příčinou může být právě…

I_obalka_R50_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 933

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte