Do amerických prezidentských voleb zbývají tři týdny a Donald Trump je v úzkých. Samozřejmě, onemocnění covid-19 sice podle všeho překonal, a to je po lidské stránce jistě dobře. V politickém životě se ale jeho kampaň zdá být v krizovém stadiu. Baterie průzkumů veřejného mínění začala po první – a možná také poslední – debatě s Joem Bidenem oscilovat okolo ztráty deseti procent. Průzkumy mohou být sice vedle v absolutních číslech, pro Trumpa je ale hrozivé, že se v podstatě všechny v tuto chvíli shodují na trendu vývoje, a tím je posilování demokratického kandidáta. Prezident nicméně potřebuje pravý opak, zásadní zvrat ve svůj prospěch. V následujících třech týdnech bude jistě vší silou hledat příležitost, jak ho vyvolat.

Mlčeti zlato

O dopadu samotného onemocnění koronavirem na vývoj kampaně se stále ještě spíše spekuluje. Bidenovo posilování je zatím převážně přičítáno dojmu, který zanechala debata obou kandidátů. Jestliže bylo cílem šéfa Bílého domu působit jako dynamický a silný vůdce v kontrastu s údajně mdlým a psychicky nemohoucím šéfem demokratů, záměr nevyšel. Debata nemohla nadchnout nikoho, oba sedmdesátníci se v podstatě jenom překřikovali, přičemž Donald Trump působil ze všeho nejvíce jako chuligán utržený ze řetězu. Výsledkem je již popsaná zvýšená podpora Joea Bidena.

Následné onemocnění pak, bohužel pro Bílý dům, vrátilo do předvolební kampaně téma, které Trumpovi v uplynulých měsících nejvíce uškodilo. Koronavirus vymazal prezidentovy silné…

I_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte