The Danny T Band (Danny T on fiddle) plays a mean zydeco at a bar on New Orleans, Louisiana's famed…
Autor: Irene Abdou / Alamy / Profimedia

Nezapomeňte, zítra je „snow day“, přichází mi na telefon upozornění od zaměstnanců parku v naší čtvrti. Sníh a venkovní teplota 15 stupňů Celsia nad nulou nejdou moc dohromady. Já už ale za roky tady vím, o co jde. Sníh v New Orleansu je velká rarita, naposledy tady napadla asi půlcentrimetrová vrstva v roce 2008. Aby zdejší děti v době před svátky měly trochu radosti, nechá park vždy jednu sobotu dopoledne navézt na travnatou plochu náklaďák „sněhu“.

Ve skutečnosti jde samozřejmě o velmi najemno rozdrcený led. Ale co, ve výsledku je to jedno. Vmžiku se oplocený areál naplní dětmi a rodiči, stavějí se sněhuláci, zkušení rodiče přicházejí vybavení kyblíkem, kde mají mrkev, černé knoflíky na oči a malé větvičky na ruce, naopak ti, kteří jsou tu poprvé, nevzali dětem ani rukavice. Zřejmě žádné doma nemají. Za tři hodiny není po „sněhu“ ani památky, bílou krásu střídá bahno, ale i tak mají promočené děti zážitek nejméně na měsíc. Když pak o vánočních prázdninách sleduji na sociálních sítích všechny ty úžasné sjezdovky na českých i jiných evropských horách, je mi trochu líto mých dětí, že jsou zaseknuté kdesi v Louisianě a sáňky znají jen z říkanek a vánočních pohádek.

Jako zkušená česká matka už mám ale v tom samém okamžiku plán. Pojede se prozkoumat louisianský venkov. Ten pověstný kraj plný bažin, aligátorů, francouzštiny, pálivého jídla a hudby zydeco. Následující dvě hodiny projíždíme jak zcela zatopenými oblastmi, které nám připomínají fakt, že pobřeží Mexického…

I_obalka_R04
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R04
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
USA
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte