54_KOUR_archiv
Co to vidí, oko mé modravé? (Natáčení filmu Kouř) • Autor: 2001 SNOWBOUND, ALL RIGHTS RESER

Když měl v lednu 1991 premiéru v pražském kině U Hradeb snímek Kouř, zapadl mezi tehdejší konkurencí v podobě Skřivánků na niti či erotické Emmanuelle. Autoři doplatili i na zásadní změnu v chování diváků, které více než filmy zajímaly otevřené hranice a možnosti volného trhu. Z nízké návštěvnosti tehdy rozčarovaného režiséra Tomáše Vorla by nejspíš ani nenapadlo, že o skoro tři dekády později bude jeho „rytmikál totalitního věku“, vyrobený jednou nohou ve státním socialismu a druhou po sametové revoluci, svým způsobem tím nejatraktivnějším, co budou nabízet tuzemská kina, jejichž program prořídl v důsledku pandemie.

V Národním filmovém archivu zrestaurovaná verze Vorlova druhého celovečerního filmu jde do kin týden po obnovené premiéře Samotářů z roku 2000 scenáristy Petra Zelenky a režiséra Davida Ondříčka, který distributor nasadil jako „náhradu“ za odloženou premiéru jiného Ondříčkova filmu, životopisného Zátopka. O obou filmech se přitom mluví jako o kultovních. Platí to? A co přesně dnes tento termín znamená?

Proti proudu

Označení „kultovní“ se používá leckde, ale definovat kultovní film je složitější, než se může na první pohled zdát. Na některých frontách se dokonce svádí boj o „čistotu“ termínu a proti jeho nadužívání. „Kult by měl existovat jen v původní formě, jak jej chápeme – jako oslava nízké kultury, vystavěná kolem myšlenek campu a ironie, transgrese a podvratnosti,“ citovala nedávno BBC dramaturga Londýnského…

I_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte