Mizí Spojené státy ze světa, jsme svědky amerického odcházení? Vidět dnešní vývoj právě takovýma očima není vůbec těžké. Jako by se na opačné straně Atlantiku najednou porouchalo úplně všechno. V ulicích se masově a někdy skutečně divoce protestuje. V nemocnicích se ve velkém umírá na následky epidemie, reakci na covid-19 zpackal „lídr svobodného světa“ jako málokterá jiná země na světě. Ekonomika se propadla do recese a nezaměstnaní se počítají v řádech desetimilionů. Blíží se volby, není ale vůbec jasné, jak se je v chaotické situaci vlastně podaří zorganizovat, a současný prezident obhajující svůj úřad jejich platnost zpochybňuje již nyní. Ano, nad vším se tyčí Donald Trump, jenž dává dnešní Americe neobvykle brunátnou, neotesanou, neomalenou a bezskrupulózní tvář. K této podobě kotvy Západu se nehlásí a za vzor ji v současném světě nepovažuje prakticky nikdo, snad s výjimkou brazilského excentrického prezidenta Bolsonara, který je ovšem sám ztělesněním úžasu nad tím, jak iracionální a v podstatě odpudivé podoby může demokratická a donedávna sympatická země v krátkém čase nabýt.

Amerika je nicméně mnoho věcí. Je to samozřejmě konkrétní životní styl, konzumní, materialistický a konkurenčně tvrdý, který se ani zdaleka nemusí zamlouvat každému a nikdy také nezamlouval. Pak je tu Amerika jako stěží nahraditelné těžiště demokratického Západu a světa vůbec. Jde o její mocenské postavení po druhé světové válce a po válce studené. Spojené státy jsou prostě nejbohatší a…

I_obalka_R27_28
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R27_28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1583

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte