23-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Vesnice Zámrsk na Pardubicku ruší opravu silnice, ve Žďáru nad Sázavou nebude lávka přes řeku. V Praze se ještě uvidí, ale vládou čerstvě odebrané peníze by bohatě stačily na novou mateřskou školu v každé městské části.

Příčinou škrtů je způsob financování záchranných koronavirových balíčků, stvrzený v parlamentu minulý týden. Aby vláda mohla zaplatit slibované odškodné firmám a živnostníkům, vezme si už letos část peněz z kolonky určené pro obce. Když se přidá očekávaný výpadek daňových příjmů následkem recese, města a vesnice letos přijdou o čtvrtinu peněz.

Jde o výmysl vlády a o zbytečnou ránu v naprosto nevhodnou dobu. Na vině mohla být nedomyšlenost a následná neschopnost přiznat chybu. Ale spíš to vypadá na zákeřný orbánovský instinkt zatopit každému, kdo funguje nezávisle, a snahu položit základy pro budoucí závislost. Tak či onak, seškrtat obecní rozpočty v krizové době je ekonomický nerozum, který zemi leda poškodí.

Hlavně nenápadně

Vše začalo nenápadně. Se spoluúčastí obcí vláda počítala už v první „pětadvacítce“ pro živnostníky, kterou prohnala parlamentem ve zrychleném nouzovém režimu na počátku dubna. Příspěvku obcí si nikdo pořádně nevšiml kvůli nejasné formulaci, vysokému tempu a sebechvalné prezentaci, při níž vláda veškerou pomoc prodávala jako svoje dílo.

Jak se ale s odstupem ukázalo, pomoc se platí ze sdílených daní, tedy z balíku, který se podle zákonem daných procent porcuje mezi stát, obce a kraje. Balík je už tak menší kvůli útlumu…

I_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1014

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte