Koronavirus nás bude možná ekonomicky mrzet víc, než se zdálo. Pod rouškou epidemie byl učiněn další – byť ještě ne zcela závazný – krok k nákladnému projektu nového jaderného bloku v Dukovanech. Vláda slíbila záruku pro případ, že by elektrárna po dokončení vyráběla proud moc draze. Zároveň ve stejný den ministři osekali podporu pro obnovitelné zdroje, což je hned dvojí šlápnutí vedle.

Pokud nová jaderná elektrárna někdy vznikne, bude záruku potřebovat. Proto ji také vláda plánuje. Tím ale odsoudí dvě až tři generace daňových poplatníků k mnohaletým, zřejmě zbytečným výdajům. Zároveň vrátí zemi zpět do minulého století, kdy těžkotonážní, centrálně plánovaná energetika vládla světu. Hrozbou je i Rusko coby favorit soutěže.

Finálnímu rozhodnutí bude ještě předcházet vyjednávání s Evropskou komisí o tom, zda subvence moc nekřiví trh. Křiví, ale energetika je v EU národní věcí, čili spoléhat na Brusel moc nelze. Naštěstí příprava celé akce ještě potrvá, podpis smluv s dodavatelem má přijít na řadu až v roce 2024. Je tedy ještě čas, aby politici dostali rozum.

Postoj Andreje Babiše k jádru šlo léta interpretovat jako taktické manévrování, kdy ví, že projekt ekonomicky nevychází, ale předstírá činnost a kupuje si čas před prezidentem, jehož okolí zřejmě vidí ve stamiliardové zakázce příležitost k výdělku. Chlácholit se Babišovou mazaností už však přestává dávat smysl. Jeho novou mantrou je soběstačnost a image vůdce, který vše zařídí, ať to stojí, co to stojí.

I_obalka_R19_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R19_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1021

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte