Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Kontext

Podvraťák z Yellowstonu

Příběh návratu vlka do USA nabízí rozmáchlou ságu pětadvaceti let plných nečekaných emocí

Junction Butte Wolf Pack Yellowstone National Park
Smečka od Junkcion Butte, nejnovější generace vlků. (Yellowstone, březen 2019) • Autor: Dan Stahler/Nps / Zuma Press / P

V Yellowstonském národním parku právě končí květen a v tamních hlubokých lesích se odehrává dramatická scéna. Medvěda grizzlyho je obecně neradno mít v patách a už vůbec ne rozčileného, že mu někdo ukradl oběd. Přesně v takové situaci se kvůli tomu ocitla tři vlčata, která medvědovi uzmula část uloveného losa a nyní před mnohonásobně větším zvířetem prchají. Zdá se, že dorost proti lesnímu obrovi nemá šanci. Nejmenší z vlčat, drobný šedý vlk, se ale uprostřed běhu najednou zastavuje, obrací se a zaujímá bojovou pozici. Místo útěku volí útok, i když stojí proti medvědovi – asi jako David proti Goliášovi.

Medvěda vývoj situace natolik zaskočí, že se metr od vlka zastavuje a chvíli na sebe hledí. Když pak mladý vlk po chvíli souboje pohledů zvolna odkráčí do lesa, medvěd, zmatený tímto vývojem, se vzdává dalšího pronásledování. U okamžiku hrdinství malého vlčete není nikdo z jeho příbuzných: větší a silnější bratři, kteří na rozdíl od něj po otci podědili lesklou černou srst a urostlou postavu, peláší s masem dál a mizí v hustém porostu.

Scéna ovšem měla lidského svědka. Pomocí dalekohledu ji z bezpečné vzdálenosti pozoroval Rick McIntyre, biolog, zaměstnanec parku a vyhlášený znalec vlků. Šedého vlka McIntyre sledoval od okamžiku, kdy společně s matkou, otcem a třemi bratry do parku dorazil z kanadské Alberty, a moc nevěřil, že by toto drobné mládě šikanované pravidelně mohutnějšími sourozenci, které se k jídlu vždy dostalo jako poslední ze smečky, mohlo v drsné realitě…

I_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1540
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte