8-hlava-srdce
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Mnozí z vás mají možná ještě v živé paměti ten podezřele líbivý článek o záchraně manželství – a teď tohle. Titulek dnešního sloupku svědčí o tom, že úpadek rubriky ještě pokročil. Už dopředu se děsíte ezoterických rad, jak se v životě nemáte řídit rozumem, ale citem, a prozřetelnost vám půjde naproti.

Můžeme vás ovšem uklidnit – dnes žádná laciná moudra nechystáme. Myslíme ten titulek zcela vážně, doslova a vědecky. Prostě si na chvíli sedněte, přepněte telefon do letového režimu a snažte se vnímat, jak vám tluče srdce. Buch-buch… buch-buch… a tak dále. Cítíte se lépe? Pokud ano, odborníci na duševní zdraví z vás budou mít radost. Už pár let se totiž snaží oživit jednu blahodárnou a pozapomenutou funkci, kterou homo sapiens kdysi ovládal na jedničku, než mu to pokazila průmyslová revoluce, medicína a pak digitalizace. Vnitřní vnímání těla alias interocepci.

Z těla ven a zase dovnitř

Termín není v medicíně příliš starý, v odborných žurnálech se objevuje poprvé někdy ve čtyřicátých letech 20. století, ale intenzivní zájem o interocepci propuká až v novém tisíciletí. A zatím se definitivně neustálil ani jeho přesný význam. V tom nejužším smyslu jde o přesně popsatelný systém nervových spojení, jež nám zprostředkují počitky z útrob naší maličkosti, jako je bolest, rytmus dechu nebo třeba kručení v břiše. V tom nejširším pak o jakousi komplexní dovednost vnímání sebe samého zevnitř. (Upřesnění pro pokročilé: nejde o metapozornost, tedy uvědomování si vlastních…

I_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1548

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte