Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Čím dříve, tím lépe

Británie musí v evropském zájmu EU rychle opustit

7-kom
Theresa May • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Hitem posledních dnů bylo „zvláštní místo v pekle“ vyhrazené pro stoupence brexitu, kteří svou myšlenku propagovali bez jakýchkoli plánů či představ na její uskutečnění. Jen sám čert asi ví, proč předseda Evropské rady Donald Tusk použil proti Britům tak silná slova, mnozí evropští politici a vyjednavači se nechávali slyšet, že jim rozdmýchávání emocí při rozhovorech s Brity dvakrát nepomůže. Přesto na ostrých slovech Donalda Tuska vlastně něco je.

Nikoli snad proto, že by bylo samotné opuštění Evropské unie smrtelným hříchem. Po zisku autonomie v rámci Dánského království odešlo v roce 1985 z EU Grónsko a brány pekelné zůstaly zavřené. Češi se úspěšně rozešli se Slováky a zůstali dobří přátelé.

Hříchem je tady naprostá sebestřednost, téměř obsedantní narcismus Britů. Ti se v celém evropském rozvodu projevují jako kmen nedospělých mužů a žen neschopných či neochotných brát vůbec v potaz své okolí a vnímat kontext. Britové dnes vlastně téměř s hrdostí prezentují před celým světem střet úzkých stranických zájmů a politických kariér, v jejichž zájmu se atmosféra ve společnosti hrotí na maximum. Jednotlivé frakce neváhají jako nástroj vydírání do hry vpustit variantu odchodu bez dohody, tzv. tvrdý brexit, který, jak se výjimečně v podstatě všichni shodují, by měl zásadní ekonomické dopady nejen na samotnou Británii, ale i na zbytek Evropy.…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1395
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte