Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura, Kultura

Zbyla jen touha

Poté co rozesmutnil celou generaci, nachází zpěvák James Blake i pozitivní emoce

James Blake • Autor: Getty Images
James Blake • Autor: Getty Images

Působí nenápadně, až obyčejně – přitom málokterý tvůrce je tak výrazně přítomen ve zvuku a náladě současné populární hudby jako James Blake. Někteří ho napodobují, mnozí s ním chtějí pracovat. „V umělecké komunitě miluje Jamese Blakea úplně každý,“ prohlásil pro The Guardian věhlasný producent Rick Rubin. A není to nadsázka. Madonna se nechala slyšet, že jeho hudba je tak dobrá, až na ni žárlí, stal se oblíbencem rapových hvězd, jako je Kanye West, Kendrick Lamar nebo Travis Scott, slova uznání pro něj má Joni Mitchell a na své nejnovější album Lemonade si ho osobně vyžádala Beyoncé.

Křehkost, citovost, introvertnost – spojená s chutí vše si tvořit a řídit sám. To jsou kvality Blakeovy hudby, která kombinuje moderní elektronické cítění s nádechem soulu a ozvuky folku. Pokus stvořit písničkářskou desku v podání někoho, kdo vyrostl na klubové hudbě; tak kritika popisovala Blakeův debut z roku 2011. Taneční hudba se tu stočila k introspektivní náladě a Blake dokonale vystihl atmosféru i pocity generace dospívající v období po finanční krizi, kdy západní svět a s ním i popkultura zcela přestávaly věřit na budoucnost; tomu, že může přinést pokrok nebo prosperitu. Tento emocionální obrat postupně pronikl do celé popové produkce. Dříve konzumem okouzlený rap náhle začal v podání Kanye Westa i Drakea hovořit o prázdnotě a mělkosti, která toto užívání si doprovází. Není náhoda, že s oběma James Blake natáčel.

Ozvěny Blakeovy melancholie, emocionální přímosti, zvukové…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.