2015 Les Eurockeennes de Belfort, July 2015
James Blake • Autor: Getty Images

Působí nenápadně, až obyčejně – přitom málokterý tvůrce je tak výrazně přítomen ve zvuku a náladě současné populární hudby jako James Blake. Někteří ho napodobují, mnozí s ním chtějí pracovat. „V umělecké komunitě miluje Jamese Blakea úplně každý,“ prohlásil pro The Guardian věhlasný producent Rick Rubin. A není to nadsázka. Madonna se nechala slyšet, že jeho hudba je tak dobrá, až na ni žárlí, stal se oblíbencem rapových hvězd, jako je Kanye West, Kendrick Lamar nebo Travis Scott, slova uznání pro něj má Joni Mitchell a na své nejnovější album Lemonade si ho osobně vyžádala Beyoncé.

Křehkost, citovost, introvertnost – spojená s chutí vše si tvořit a řídit sám. To jsou kvality Blakeovy hudby, která kombinuje moderní elektronické cítění s nádechem soulu a ozvuky folku. Pokus stvořit písničkářskou desku v podání někoho, kdo vyrostl na klubové hudbě; tak kritika popisovala Blakeův debut z roku 2011. Taneční hudba se tu stočila k introspektivní náladě a Blake dokonale vystihl atmosféru i pocity generace dospívající v období po finanční krizi, kdy západní svět a s ním i popkultura zcela přestávaly věřit na budoucnost; tomu, že může přinést pokrok nebo prosperitu. Tento emocionální obrat postupně pronikl do celé popové produkce. Dříve konzumem okouzlený rap náhle začal v podání Kanye Westa i Drakea hovořit o prázdnotě a mělkosti, která toto užívání si doprovází. Není náhoda, že s oběma James Blake natáčel.

Ozvěny Blakeovy melancholie, emocionální přímosti, zvukové…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1537

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte