DSC06512
Koupelna. (2018)

Možná si jen mlčky přisunu židli k tvojí posteli. Nevím, co bych měl na uvítanou říct. Představuju si, jak kovové nohy zavrzají o podlahu. Jak ten zvuk zařve do napjatého ticha a naplní místnost podrážděností, jakou jeden ve druhém vzbuzujeme. Zvuk domlouvání a výslechů, zklamání, zvuk trapného ticha a zatrnutí.

Když přijedu na návštěvu, vítáš mezi dveřmi tím svým: „Á, Pražák přijel.“ Dřív jsem měl chuť otočit se na patě a rovnou odejít, ale naučil jsem se to v sobě spolknout, přetnout doutnákovou šňůru dřív, než se sršivá jiskra rozběhne po nervové dráze. Představuju si, jaké by to bylo, kdybys jednou otevřel dveře, prostě a mlčky mě objal a pozval ke stolu.

Nepamatuju si, že bys mě někdy pohladil. Máma mi sice jednou ukazovala fotku, na které ležíš na tlustém, plyšovém koberci a já se po tobě spolu s bratry sápu. Jsou mi asi tři roky a ty, nejspíš po obědě, vždycky sis takhle chodil na chvíli lehnout, tu ležíš přejedený, s vyvaleným pupkem, na tváři líný, dobrosrdečný úsměv. Vypadáš na té fotce jako medvěd. Já si tě ale pamatuju jinak. Se svraštělým obočím, zuřivým výrazem v očích a proudem sprostých nadávek, které nejprve cedíš mezi zuby a pak je řveš.

Vždycky jsem se trochu přikrčil, bezbranně ztuhnul, jako ztuhne zvíře těsně před tím, než mu na záda skočí šelma a rozsápe mu šíji. Jako ta černá fena, co zdivočela, protože ji babička furt zavírala do tmy chlíva. Pokousala jí nohu, a tak jsi zmizel v kvelbu s vidlemi v ruce, pak se ozvalo krátké zakňučení a tupé…

I_obalka_R51
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R51
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte