Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Agenda

Dva světy

Mezinárodní studie opět potvrdila, že rozdíly mezi zdejšími školami se nadále prohlubují

Podle čerstvého mezinárodního šetření PISA, které testovalo gramotnost patnáctiletých žáků za rok 2018, si Česká republika na první pohled polepšila. Akce se opakuje každé tři roky a testuje tzv. gramotnost v matematice, přírodovědě a ve čtení. Tentokrát proběhla v 79 zemích (mezi nimiž jsou také zástupci OECD a EU). Čeští žáci – pocházející jak ze základních škol, víceletých gymnázií, tak i z prvních ročníků středních škol včetně odborných učilišť – „skončili v mezinárodním srovnání jako průměrní až mírně nadprůměrní“. Nejhůř dopadli ve čtenářské gramotnosti, ale i tam došlo ke zlepšení o tři body (zatímco v roce 2015 dosáhli čeští žáci ve čtenářské gramotnosti v průměru 487 bodů, loni nasbírali 490 bodů). „Jde o zprůměrovaný výsledek za vybraný vzorek patnáctiletých žáků z celé republiky. Že se naše skóre o tři body zlepšilo, podle mne nic podstatného neříká,“ koriguje čísla vzdělávací expert Tomáš Feřtek. Klíčová je podle něj jiná věc: šetření dokazuje, že se stále nedaří řešit největší problém tuzemského vzdělávání, a tím je prohlubování rozdílů mezi zdejšími žáky.

Základní level

Rozdíly jsou podle šetření PISA v Česku zřejmé především ve dvou oblastech. Zaprvé se ukazuje, že dívky jsou v čtenářské gramotnosti většinově výrazně lepší než chlapci. Testy zkoumají v této oblasti hned několik úkolů, jako je čtení dlouhých textů a odpovídání na související otázky, sbírání informací z několika krátkých textů. Šetření reaguje na nové podmínky – část článků je podobná…

I_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Andrea Procházková

redaktorka, fokus

29872524_10208843909693312_4885752205986113782_o
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 372
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte