K vytvoření dojmu, že vláda „maká“, stačí málo. Jaderný tendr je na to ideální. Jde o velkou a drahou věc, každý posun vypadá důležitě, harmonogram je ale nekonečný a nikdo se v něm nevyzná. Sem tam zkrátka stačí téma připomenout – a image pracantů je zaručena.

Další dějství této hry se událo minulý týden. Andrej Babiš zkritizoval existující zpoždění a vysázel na stůl nové termíny, podle kterých se tentokrát už opravdu pojede. Kamery běží, termíny jdou do světa, Babiš maká.

Sliby však opět nesedí. Téma ožilo, protože zasedal takzvaný jaderný výbor, kde mají poslanci sledovat průběh příprav. Teď čekali informaci o slibované smlouvě mezi státem a firmou ČEZ, která má výstavbu řídit. Smlouva měla být hotova do Vánoc, ale bude až příští rok.

Jasno není ani o jejím principu. Smlouva má vyřešit hlavní potíž celé akce – tedy že elektřina by se musela v budoucnu prodávat za víc než dvojnásobek dnešní ceny, aby se investice zaplatila. ČEZ do takového rizika sám nepůjde, musí ho jistit stát. To ale lze na propojeném evropském trhu právem brát jako nefér podporu. Na tu je třeba mít výjimku z Bruselu, což napadne u soudu Rakousko. Babiš toto slibuje vyřešit příští rok, přitom zatím ani nemá co ukázat a Maďarsku nebo Británii taková jednání trvala roky.

Komicky zní i nový termín „nepravomocné územní rozhodnutí“, které má být do dvou let. Nepravomocné rozhodnutí ale k ničemu není. Jasný není ani takzvaný dodavatelský model, tedy zda elektrárnu objednat celou na klíč v cizině,…

I_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1041

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte