Po třech studených dnech a dvou ještě studenějších nocích skončila blokáda rypadla v severočeském lomu Vršany. I když blokáda není úplně to správné slovo. Obsazené rypadlo nepracovalo. I kdyby pracovalo, netěžilo by uhlí, ale odkrývalo zeminu, pod níž cenná a zatracovaná surovina leží. Celá scéna se odehrávala na periferii rozlehlého vršanského lomu. Práce v něm se nezastavily.

Byl to tedy spíš elegantní happening. Účetním Pavla Tykače, kterému lom patří, aktivisté ušetřili vypočítávání škod. Neohrožovali na zdraví ani sebe, ani zasahující policisty. Ty navíc nenutili k ošklivým scénám, které by nedobrovolný odchod z rypadla doprovázel. Všichni jen čekali, zda aktivisté (vybavení „spoustou teplého oblečení, spoustou jídla a spoustou knih“, jak hlásila jejich mluvčí do telefonu) skutečně na rypadle vydrží do konce uhelného věku, jak slibují, nebo se půjdou ohřát dřív. Nakonec z toho bylo obdivuhodných několik desítek hodin.

Zamýšlený vzkaz se přitom podařilo doručit: státní firma ČEZ by neměla firmě Pavla Tykače prodat elektrárnu Počerady, jak plánuje. Ta leží na dohled od vršanského lomu, uhlí z něj živí její kotle už dnes – a klíčová otázka zní, jak dlouho ještě bude. Pokud získá Počerady Pavel Tykač, budou do ní vlaky naložené uhlím směřovat ještě dlouhé roky. Druhá možnost je elektrárnu neprodat a zavřít.

Podle Tykačovy firmy je počeradská elektrárna dobrá obchodní příležitost, protože je to „veterán, který dobře běží“. Všechnu čest jeho konstruktérům – tenhle…

I_obalka_R45
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R45
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1517

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte