Poslanecká vyšetřovací komise, která prověřovala privatizaci, hospodaření a pád společnosti OKD, oznámila minulý týden, že podává trestní oznámení na čtrnáct lidí, kteří měli od roku 1990 s děním kolem jediných černouhelných dolů v ČR něco společného. Od politiků, kteří schválili v různých fázích privatizaci firmy, až po její majitele. Poslancům se zdá podezřelé třeba jednání někdejších ministrů Bohuslava Sobotky, Milana Urbana, Jiřího Skalického, Vladimíra Dlouhého nebo bývalých majitelů společnosti Viktora Koláčka či Zdeňka Bakaly (vydavatel Respektu).

Poslanci se domnívají, že během dvanáctileté postupné privatizace nejednali politici s péčí řádného hospodáře a podnik ve všech fázích prodali do soukromých rukou za méně peněz, než stát mohl dostat. Komise má také za to, že majitelé společnosti si před jejím pádem v roce 2016 vypláceli nepřiměřeně vysoké dividendy a velkou měrou tím přispěli k pádu společnosti, která byla už tak ohrožena světovou krizí v obchodování s černým uhlím, a zároveň se jí zdá podezřelé nakládání s byty OKD od roku 1990.

„Přišli jsme s některými novými skutečnostmi a souvislostmi.“

Tweetni to

Policie se při vyřizování trestního oznámení bude muset vyrovnat s řadou známých právních okolností. První privatizace menšinového podílu OKD se odehrála v devadesátých letech, a i kdyby se při ní stalo něco trestného, bylo by to nyní promlčeno. Navíc – okolnosti tehdejší privatizace a údajného následného tunelování podniku…

I_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte