Není mnoho občanů, kteří by si od ministra cizího státu vyslechli, že jsou nacisté, od svého prezidenta slyšeli jinými slovy to samé, dostávali výhrůžky smrtí a stávali se terčem demonstrací. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) musí těmto jevům čelit již několik týdnů. Osud sochy maršála Koněva už dávno nesouvisí s historií, proměnil se v jednu z bitev, jejichž motivem je ruský vliv na naši zemi. Pětatřicetiletý starosta se tak dostal do silného víru a je třeba říct, že tlak zvládá s příkladným klidem a rozvahou.

Když minulý týden zastupitelstvo městské části odhlasovalo, že se socha z parku v Praze 6 přesune jinam a místo ní se postaví pomník všem, kdo nás v roce 1945 osvobozovali, bylo to také velké vítězství Ondřeje Koláře. Ten po celou dobu trvání této mezinárodní kauzy vystupuje věcně, jeho výroky postrádají bojovnou hysterii, zdůrazňuje, že chce najít soše důstojné místo. A to je přesně v tak vzrušených chvílích třeba.

Jak už to bývá, rozběhla se debata, jestli moc nedráždíme Moskvu, možná je prý lepší taktizovat, vybírat si ke sporům s Kremlem vhodnější témata. Tohle může Putin marketingově využít. Jenže to je logika postavená na hlavu. Jde o domácí téma, kterého se stoupenci Vladimira Putina chytli. S tím nic nejde dělat a Putinův marketing v Rusku nám může být lhostejný. O pomnících si mají kultivovaným způsobem rozhodovat Češi, což se stalo. Vystoupení většiny zastupitelů Prahy 6 bylo dobře vyargumentované.

To, že se tuzemští fandové triček s logem CCCP…

I_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery kopie
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2278

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte