23A_jaros_varianta
Jednání o koalici: Hřib, Pospíšil, Čižinský • Autor: Milan Jaroš

O neladu v pražské koalici se Pražané dozvídají z médií od jara. Zatím nejvážněji se krize jevila druhý srpnový týden. Jiří Pospíšil (TOP 09) sdělil veřejnosti, že pokud Piráti nebudou „respektovat partnery a dělat silová rozhodnutí, nemůže koalice čtyři roky vydržet“, a že pokud se to nezlepší, tak „si pojďme říct, že to ukončíme“. Pak svolal na to téma koaliční klub Spojených sil pro Prahu, jemuž předsedá a který je kromě TOP 09 tvořen politiky Starostů a nezávislých a jedním lidovcem. Výsledkem této schůzky je prohlášení, že má primátor Zdeněk Hřib (Piráti) změnit „politický styl“.

Jenom přecitlivělost

Zatím poslední díl koaliční šarvátky spustil požadavek Pirátů, aby byl z městské firmy Pražská plynárenská odvolán její ředitel Pavel Janeček. Piráti mu vytýkají, že odmítá poskytovat městským politikům v dozorčí radě zprávy z jednání představenstva, a navíc že si nedávno v plynárnách schválili navzdory programovému koaličnímu prohlášení (že členství v orgánech městských firem bude bezplatné) tantiémy pro členy dozorčí rady za rok 2018 a tantiémy si odnesl i sám Janeček. V médiích Piráti v souvislosti s odvoláním zmiňují i to, že jedna z dodavatelských firem Pražské plynárenské – Revis – v minulosti dala straně TOP 09 sponzorský dar. Na tom sice není nic nekalého, soukromé společnosti mohou podporovat, koho chtějí, ale z pirátských náznaků to může vypadat, že TOP 09 brání Janečka, který na oplátku chrání případné korupční tajemství TOP 09 a jejího sponzorského…

I_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte