31-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Kdyby Boris Johnson nebyl ve svém dnešním postavení zcela dobrovolně jako ve výsledku svého celoživotního úsilí, mohlo by ho člověku být i líto. Královna mu podle jeho vlastních slov během tradiční audience řekla, že nechápe, proč by jeho nový džob předsedy vlády Velké Británie měl právě teď někdo chtít. Johnson se téhle malé indiskrece obsahu svého rozhovoru s panovnicí jistě dopustil záměrně, Alžběta II. měla nicméně kus pravdy. Ať se na možnosti nového britského premiéra podíváte z kterékoli strany, vypadají celkem neradostně.

Bludiště

Hlavním bodem politické agendy následujících necelých tří měsíců bude v Británii nepochybně brexit. Johnson si nasadil laťku skutečně hodně vysoko. Datum 31. října jako nejzazší termín odchodu své země z EU opakuje stále dokola, dokonce i když už nominační klání skončilo a on by mohl začít elegantně řadit zpátečku. Další odklad rozvodu s EU, zdá se, by jeho pověst a pověst Konzervativní strany zcela zruinoval.

Zároveň Boris Johnson tvrdí, že Unie musí úplně upustit od požadavku tzv. irské pojistky, jež má zabránit tomu, aby v případě nedohody na budoucím uspořádání vztahů mezi EU a UK vznikla pevná hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem. Je pravda, že pojistka se ukázala být v britském parlamentu neprůchodná. Johnson ale zjevně přibouchl dveře i před možností, že by se věc vyřešila „kosmeticky“, přeformulováním znění nynější dohody a doplněním politické deklarace mezi Británií a EU, která součástí dohody není a v níž…

I_obalka_R31_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R31_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1661

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte