K četným lamentacím, že Česko přišlo o ambice, bychom se možná měli podívat, kdy se mu to stalo. Navrhoval bych přibližně rok 2002.

Unijní členství nám spoustu přineslo. Včetně iniciativ, které zemi posunuly hodně dopředu a k jakým bychom se sami možná nedokopali. Můj vlastní obor promptně dodá kvanta příkladů. Exhalace síry do vzduchu jsou poloviční, recyklace odpadků pětinásobná, řeky čistší a ochrana přírody propracovanější. Jenomže kromě pravidel se proměnil také způsob, jakým o nich mluvíme.

Je to slyšet v řeči parlamentních politiků, vládních úředníků, kapitánů průmyslu a – kupodivu – ledaskdy i neziskových organizací. Ambicí, ke které se vztahujeme, jako by už nebylo zdraví nebo lepší život, ale dodržení evropských návrhů a požadavků. Plníme je? A postihnou nás, když je nesplníme? Dobře se to dá vidět na aktuálním rozhodování, kolik své energie bude Česko vyrábět z obnovitelných zdrojů. Asi bychom měli promyslet národní plán, k čemu novou energetiku použijeme. Jak nejlépe solární panely, větrné elektrárny nebo obecní výtopny na biomasu včleníme do české ekonomiky, co by stály a kolik jimi nahradíme fosilních paliv? Úsilí státu se však viditelně upíná jinam: k vyplnění povinných formulářů a nalezení nejnižšího čísla, které ještě v Bruselu projde.

Přestali jsme chtít a začali splňovat. Prvopočátek bude kdesi v dobách legislativní smršti, jak ministři v kabinetu Miloše Zemana říkali ujednocování tuzemských zákonů s unijním právem. Úsilí jsme tehdy začali měřit…

I_obalka_R31_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R31_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte